Humenné sa stalo Mestom kultúry 2024 a saleziánky z Laury, združenie mladých boli pri tom

V roku 2024 bude Humenné Mestom kultúry a saleziánky z Laury, združenie mladých boli pri tom. Konkrétne sestra Jana Haluščáková, ktorá nám odpovedala na otázky. Pýtali sme sa nielen na celý proces, ale aj jej dojmy a zhodnotenie celej skúsenosti práce v tíme rôznych organizácií mesta.

 

Janka, v prvom rade sa tešíme, že sa Humennému ako mestu podarilo úspešne vyhrať Mesto kultúry 2024 ako si sa vlastne do nazvime to koordinačného tímu celého procesu dostala ty?

Janka: Hovorí sa, že ako slepé kura k zrnu. Podnet prišiel z odboru kultúry mesta Humenné, ktoré mi poslalo pozvánku na seminár a tréning prípravy veľkých projektov v marci roku 2022. Ja som tam po porade so sestrami šla, a tak som sa zapojila svojou troškou do veľkého projektu spolupráce, čo v konkrétnosti znamená koordinácia dobrovoľníkov.

 

Ako prebiehal proces výberu toho správneho mesta? Mala si aj nejaké špeciálne úlohy?

Janka: Pracovalo sa v jednotlivých kultúrnych tímoch, ktoré koordinovala programová rada, ja som sa zapojila do skupiny Regionálne, občianske a ekologické aktivity. Projekt sa podával na Fond na podporu umenia, kde sa mohli prihlásiť malé mestá z celého Slovenska. Neviem, koľko ich bolo zapojených celkovo, ale my sme spolu s Breznom a Šaľou prešli jednotlivými hodnotiacimi kolami až do finále, kde sa online prezentáciou išlo do cieľovej rovinky. Prítomná komisia FnPU rozhodovala o víťazovi, ktorého projekt podporia. V pondelok 6. novembra sme zvíťazili.

 

A čo heslo ako vlastne vzniklo?- zachytili sme na fb stránke mesta Humenné toto: #humennejeumenie #umeniespajatrozdelene

Janka: Odvíjalo sa to od názvu projektu Momentálne hranice. Potom sa programová rada trochu pohrala s písmenkami a vzniklo heslo a logo. Logo pripomína koľajnice, H ako Humenné, znamienko +, ktoré spája, znak hešteg na rýchle vyhľadávanie. Keď sa stretnú umelci, tak to ide samo.

 

Ako ty hodnotíš Vaše tímové stretnutia, v čom bola tvoja časť pre teba prínosom?

Janka: Bolo to vždy veľmi pekné a plodné, nielen na nápady, ale pre mňa najmä na osobné kontakty. Počas tohto obdobia som spoznala veľa kvalitných a dobrých ľudí, ktorí sú darom pre naše mesto. To sme si hovorili aj pri čakaní na výsledky komisie, že aj keby sme nevyhrali, všetky naše stretnutia mali veľký význam na vytvorenie siete kontaktov. A aj ako rehoľníčka sa medzi nimi cítim veľmi dobre. Tiež môžem propagovať naše združenie Laura a našu prácu v ňom, ktorá je v konečnom dôsledku prínosom pre naše mesto.

 

Keď bude rok 2024 a Humenné bude Mestom Kultúry, na čo sa najviac tešíš. Čo Vás čaká v tamojšom meste niečo špeciálne, vieš nás na niečo pozvať?

Janka: Je pripravených veľa krásnych vecí z jednotlivých umeleckých žánrov. Niektoré sú jednorazové, niektoré trvajú dlhšiu dobu. Prvý polrok sa budeme venovať osvete a vzdelávaniu, teda bezprostrednej príprave. Začneme naostro otváracím ceremoniálom v júni 2024 pod názvom Humenné je umenie. Rok na to sa tento projekt ukončí zatváracím ceremoniálom s názvom Hviezdy pod hviezdami. Myslím, že to budú najväčšie pecky, kde sa predstavia všetky umelecké žánre. Bude to náročný rok, ale veľmi sa na to teším. Dúfam, že ma medzitým nepreložia.

 

Dagmara Čepelová FMA

Foto: Marián Škuba, tlačový hovorca mesta Humenné