Preventívny systém je v srdci saleziánskej charizmy od jej vzniku. Pre deti a mladých v našich strediskách sa snažíme vytvárať bezpečné prostredie, v ktorom môžu objavovať svoju jedinečnú hodnotu a rozvíjať ju. Dbáme na to, aby u nás nedošlo k žiadnej forme zneužívania alebo nevhodného správania. Avšak aj pri najlepšej snahe a preventívnych opatreniach je zlyhanie ľudského faktora možné. Zrejme nikdy nebude dosť toho, čo sa dá podniknúť pre vytvorenie prostredia, v ktorom je možné sa bolestných situácií úplne vyvarovať.
Na tejto stránke nájdete informácie, ako sa snažíme zneužívaniu predchádzať, a zároveň postupy a rady v prípade, že by ste sa stali svedkom nežiadúceho správania v našom prostredí.
Predchádzanie zneužívaniu
Poslaním sestier saleziánok je prostredníctvom výchovy a vzdelávania napomáhať k integrálnemu rozvoju detí a mladých. Každé dieťa a mladý človek má jedinečnú hodnotu nezávislú na jeho schopnostiach a výkonoch. Veríme, že každému človeku je táto hodnota darovaná Bohom. Našou úlohou a snahou je pomáhať deťom a mladým túto jedinečnosť objaviť a rozvíjať. Preto vytvárame také prostredie, v ktorom sa môžu bezpečne a v dôvere rozvíjať pre budúcu pomoc svetu, kde sa učia zvládať svoje krehkosti a rozvíjať svoj potenciál.
Zásady prevencie v našich prostrediach
Základnou podmienkou pre napĺňanie nášho výchovného poslania sú bezpečné vzťahy a prostredie, kde sa minimalizuje akékoľvek riziko ohrozenia detí a mladých. Riadime sa Kódexom ochrany a bezpečného správania pre FMA (r. 2020, Slovenská provincia sv. Jána Bosca) a Kódexom výchovného správania v saleziánskych dielach (r. 2021), ktorý je určený pre pracovníkov, spolupracujúcich a animátorov.
Máme v nich zadefinované oblasti:
- Zásady vytvárania bezpečného prostredia
Špecifikácia výberu personálu, preberanie zodpovednosti pri pastoračných aktivitách, vzdelávanie a formácia v oblasti vytvárania bezpečného prostredia.
- Postup pri podozrení/obvinení zo zneužívania
Kroky, ktoré treba podniknúť v prípade podozrenia zo zneužívania a v prípade preukázania zneužitia.
Čo robiť, ak ste sa v našom prostredí stretli so zneužívaním
Ak máte podozrenie na nevhodné správanie zo strany zamestnancov, dobrovoľníkov v priestoroch sesterských domov alebo na akciách organizovaných sestrami saleziánkami, informujte o tom direktorku domu, príp. sestru zodpovednú za akciu mimo priestorov sestier. Tá vás bude sprevádzať ďalším postupom.
Môžete sa obrátiť aj priamo na vikárku Slovenskej provincie (kontakt nižšie).
Nezabudnite, že vašou povinnosťou je závažný trestný čin oznámiť v zmysle § 7 Zákona o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele a § 340 a 341 Trestného zákona.
Pokiaľ neviete, ako to urobiť, môžete sa poradiť so zodpovednou sestrou alebo sa obrátiť na organizácie zaoberajúce sa problematikou zneužívania.
Ak máte podozrenie na zneužívanie niektorou sestrou, informujte o tom vikárku provincie (kontakt nižšie), ktorá je zo strany Slovenskej provincie poverená šetrením všetkých správ o možných deliktoch. Informovať môžete osobne, telefonicky alebo písomne.
Aj tu platí oznamovacia povinnosť v zmysle § 7 Zákona o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele a § 340 a 341 Trestného zákona.
Často kladené otázky
Čo všetko zahŕňa pojem zneužívanie?
„Ide o všetky formy fyzického a/alebo citového zlého zaobchádzania, zanedbávania alebo nevšímavosti, ako i sexuálneho alebo iného vykorisťovania, ktoré reálne alebo potenciálne poškodzuje zdravie, prežitie, vývoj alebo dôstojnosť dieťaťa v kontexte vzťahu zodpovednosti, dôvery alebo moci.“ (WHO, 2002) K akémukoľvek zneužitiu dochádza vždy vo vzťahu založenom na vzájomnej dôvere, ktorá je nenávratne zranená. Ide o moc, ktorú uplatňuje jedna osoba nad druhou, kde je ponížená dôstojnosť jednej osoby použitej na uspokojenie potrieb druhej osoby. Manipulatívne spôsoby dostávajú obeť do situácie závislosti. Aj keby neplnoletá osoba verbálne alebo neverbálne dala súhlas k skutkom, nemôže sa považovať za relevantný – zodpovednosť vždy nesie zneužívajúca osoba. Zneužitie nie je definované len objektívnymi kritériami, ale aj subjektívnym prežitkom, utrpením a následkami, ktoré si obeť zneužitia odnáša do ďalšieho života.
V prípade sexuálneho zneužívania ide o zneužívanie bez fyzického kontaktu (slovné obťažovanie smerujúce k obťažovaniu, posmech zo sexuálnej identity, nútenie k obnažovaniu, dotykom…) buď osobne alebo prostredníctvom napr. internetu (sociálne siete, hlasové správy, pornografia…) alebo ide o zneužívanie fyzické na rôznych stupňoch: neprimeraná a nepríjemná fyzická blízkosť smerujúca k premysleným a úmyselným činom fyzického kontaktu; dotieravé dotýkanie druhej osoby; všetky formy pohlavného styku.
Čo ak neviem, ako presne postupovať a čo sa bude diať?
Pokiaľ chcete oznámiť informáciu o zneužívaní zodpovednej sestre saleziánke, môžete ju najprv kontaktovať osobne, telefonicky alebo prostredníctvom e-mailu. Nemusíte hovoriť konkrétne podrobnosti, stačí všeobecne, a spýtať sa, čo bude ďalej, aký máte zaujať postoj. V ďalšom postupe bude pri oznámení o vážnom podozrení zo zneužitia prítomný aj právnik, príp. ďalší ľudia, ktorých si oznamovateľ praje.
Čo ak nechcem hovoriť priamo so sestrami saleziánkami?
Môžete využiť sprostredkovateľa, ktorý za vás dohodne stretnutie v bezpečnom prostredí. Je vhodné pre túto úlohu vybrať osobu, ktorá má v oblasti bezpečnosti a ochrany skúsenosti, pracuje v nej, má porozumenie pre obavy aj otázky toho, kto sa k tomuto kroku odhodláva.
Čo ak si nie som istý/á, či sa niečo závažné stalo a nechcem urobiť zbytočný poplach?
Ak máte pochybnosti, môžete svoje pochybnosti prebrať anonymne s nejakým odborníkom v tejto problematike. Nemusíte uviesť ani svoje meno, ani mená iných osôb, len si objasnite situáciu. Môžete tak zabrániť zbytočným škodám v životoch ľudí alebo včas zabrániť tomu, aby k zneužitiu došlo.
Má cenu oznámiť niečo, ak uplynula aj premlčacia doba?
Určite to cenu má. Aj keď premlčaciu dobu neovplyvníme, je možné hľadať spolu cesty k poctivému pomenovaniu toho, čo sa stalo, a nachádzať spôsoby, ako sa s tým čo najlepšie vysporiadať.
Chceme o tom hovoriť
Ide o sériu video podcastov- rozhovorov s odborníkmi, ktorý si pripravili členovia tímu projektu ochrany detí a mladých. Ich poslaním je žiť medzi mladými, sprevádzať ich pri ich raste a dozrievaní. Často znepokojene sledujú, že to, čím žijú, môžu byť vážne fenomény, ktorým je treba venovať pozornosť.
Tieto fenomény
– sledujú a identifikujú
– školia sa v tom, ako ich správne riešiť,
– vedomosti odovzdávajú ďalej aj ľuďom pracujúcim v saleziánskych strediskách.
Kontakt
Sr. Miroslava Tarajová
Kremnická 17, 856 01 Bratislava
ochranadeti@salezianky.sk
Kremnická 17, 851 01 Bratislava, Slovensko
IČO: 00677728
Číslo účtu: SK80 7500 0000 0040 0786 8759