„Ako by Detva obrov nemala!“ – hokejový turnaj kňazov a zasvätených

Sládkovičov Detvan si mal v sobotu 8. februára 2020 čo obzerať. Na zimnom štadióne bolo dosť obrov aj obrýň priamo na ľade v hokejovej výstroji. Charitatívny hokejový turnaj kňazov sa konal už piaty rok a v nových dresoch s logom Konferencie vyšších rehoľných predstavených na Slovensku nastúpili aj zasvätení proti diecéznym kňazom z Banskej Bystrice, z Košíc a zo Spiša.
 
Turnaj sa začal zápasmi o postup do finále. Medzi Spišiakmi a rehoľníkmi po stave 4:4 rozhodli až samostatné nájazdy a tak zasväteným finále tesne ušlo. Pred rokom skončili tretí, no tentokrát sa vymenili s domácimi Bystričanmi a zvýšilo im už len štvrté miesto. Prvé a druhé miesto patrilo ako minulý rok Spišiakom a Košičanom. Pre Dom sociálnych služieb v Detve sa na turnaji vyzbieralo 3058€. „Cieľom DSS je vytvoriť každému klientovi domácke prostredie a rozvíjať jeho schopnosti, aby bol čo najdlhšie samostatný,“ povedala riaditeľka centra Mária Gibaľová.
 
Zasvätení na ľade
Každý z nich pôsobí na inom konci Slovenska, Čiech, jedna z hráčok dokonca odchádza po zápase do svojej komunity v španielskej Seville. Kto zo zasvätených vlastne nastúpil na ľad?
Tím zasvätených tvorilo 12 hráčov:
72 Ján Fábian (kapitán) – salezián, kňaz a učiteľ, Žilina;
2 Milan Majda – kapucín, rehoľný brat, Kremnické Bane;
10 Martin Huk – redemptorista, sabatický rok;
12 Mária Herichová – terciárka kapucínka Svätej rodiny, novicka, Sevilla (Španielsko);
18 Peter Ťažký – vincentín, vo formácii/kandidát, Dobruška (Česká republika);
24 Daniela Oremová – saleziánka, učiteľka, Dubnica nad Váhom;
33 Milan Janák – salezián, direktor komunity, Bratislava Mamateyova;
40 Marek Michalenko – salezián, kňaz a učiteľ, Nová Dubnica;
74 Peter Chodelka – salezián, brat koadjútor a ekonóm, Humenné;
83 Norbert Pšenčík – kapucín, provinciál kapucínov, Bratislava;
88 Andrea Badíková – saleziánka, učiteľka, Michalovce;
97 Alojz Šeliga – vincentín, kňaz, Dobruška (Česká republika);
+ s číslom 1 brankár (nerehoľník) Michal Fecko, požičaný z mužstva kňazov Spišskej diecézy.
S diecéznymi kňazmi hral ešte jeden z kapucínov – rehoľný brat Tomáš Kňaze, ktorý bol v tíme Banskej Bystrice.
Môžete si pozrieť aj video zo zázname tv Lux.
 
Šepkalo sa, že nastúpia aj rehoľné sestry
Zoznam úspechov slovenskej ženskej reprezentácie a teda aj sestry Márie Herichovej by bol na viac dlhších článkov. Na majstrovstvách sveta hrala už ako 17-ročná a v roku 2010 bola tiež pri tom, keď sa slovenská ženská reprezentácia historicky prvýkrát zúčastnila na olympijských hrách vo Vancouvri. Dostali sa aj do Guinessovej knihy rekordov, keď zvíťazili nad Bulharskom na predolympijskej kvalifikácii 82:0. Na oficiálnom medzinárodnom hokejovom stretnutí sa totiž dovtedy a ani odvtedy taký výrazný výsledok nezrodil.  Sestra Mária bola naposledy v reprezentácii na MS v Nórsku (2016). Na zápas do Detvy si odbehla počas svojej dovolenky na Slovensku a už o pár dní bude pokračovať v druhom roku noviciátu v Seville.
 
Najstaršia z rehoľníčok, saleziánka Andrea Badíková, ktorá hrala za HK Dubnica nad Váhom a za slovenskú reprezentáciu, po turnaji povedala: „Pre mňa to bola jedna veľmi pekná akcia. Zažila som množstvo turnajov (na ktorých som sa zúčastnila ako hráčka), ale ten sobotňajší v Detve bol jednoznačne najkrajší – atmosférou, prajnosťou, radosťou, či už hráčov alebo divákov. Hoci už nemám 20 a bolo to cítiť aj na ľade, predsa som si to užila. Mala som radosť, že sme ako rehoľníci vytvorili jeden tím a dokonca historicky prvýkrát pozvali aj nás, ženy. Obľubujem takéto medzirehoľné aktivity, ktoré nás ako zasvätených viac zblížia. Pozvanie zahrať si za rehoľný tím som prijala veľmi rada aj ako svedectvo, že i my  – zasvätení sme normálni zdraví ľudia, ktorí sa vedia baviť a radovať zo života.“ Na ľade s ňou bola aj jej spolusestra Daniela Oremová, ktorá hrala tri a pol roka za ženy v HC 05 Banská Bystrica. Tri rehoľné sestry neboli v sobotu na ľade jedinými ženami. Odkorčuľovala si to aj Michaela Stehlíková, hokejová rozhodkyňa zo Zimných olympijských hier v Soči 2014.
 
Tréningy a zasvätení fanúšikovia
Zasvätení sa minulý rok stretli prvýkrát priamo na turnaji bez sústredení či spoločných tréningov. Na tomto turnaji sa stretli po rovnakej spoločnej príprave ako pred rokom. „Rehoľníci hrávajú veľa s mládežou a aj keď sme sa tu stretli prvýkrát až priamo na ľade, išlo nám to,“ povedala sestra Mária. Na tribúne mali veľa fanúšikov. Našli sa medzi nimi krížové sestry z Dudiniec, vincentky z Levíc, dcéry sv. Františka zo Zvolena, saleziáni a školská františkánka zo Žiliny, saleziánka z Dubnice nad Váhom, kapucíni z Poník aj sestra vykupiteľka z Banskej Bystrice. Že si na tomto zápase viacerí nevedeli vybrať iba jeden tím, ktorému fandiť, vyjadril aj detviansky dekan o. Ľuboš Sabol: „Držal som palce okrem našich Bystričanov aj rehoľníkom. Sú medzi nimi aj rehoľné sestry a hrali ako draci.“
 
Františka Čačková, OSF
Foto: Františka Čačková, Branislav Markovič, Michal Hirko, Igor Varga, Jozef Kohút
Zdroj: zasvatenyzivot.sk