Návšteva stovežatej Prahy. Vianočné prázdniny využité naplno

Dlhšie vianočné prázdniny nám v „škôlkarskej“ komunite umožnili stráviť čas nielen vo svojich rodinách, ale vybrať sa aj na objavnú cestu smerom na západ. Naším cieľom bola stovežatá Praha. Nebol to len taký obyčajný výlet. Okrem prehliadky mesta, naším hlavným cieľom bola Cirkevná materská škola Laura, ktorej zriaďovateľom sú české saleziánky, teda Inštitút Dcér Márie Pomocnice. Určite netreba dlho premýšľať nad tým, že prečo práve materská škola.

 

Keďže všetky štyri pracujeme v Cirkevnej materskej škole Márie Mazzarellovej v Bratislave, chceli sme sa ísť „mrknúť“ a inšpirovať výchovno-vzdelávacou činnosťou práve v tejto materskej škole. „Túžba navštíviť škôlku sa rodila v našej komunite už pár rokov,“ prezradila direktorka komunity sr. Karolína.  „Avšak nejako sa nám to popri pracovných, rehoľných, či osobných povinnostiach nepodarilo uskutočniť. Tento krát to však vyšlo.“

 

Praha ukrývajúca svoje krásy

Niektoré z nás už boli v Prahe a pobudli nejaký čas v priestoroch českých sestier na Karlíne. Avšak ja som bola v Prahe úplne po prvýkrát. Takže som sa tešila z každého významného miesta. Keďže sme dorazili cez víkend, pred návštevou škôlky sme si ešte vytýčili niekoľko cieľov nášho putovania. V sobotu sme vyrazili do mrazivých ulíc Prahy. Rátali sme apoštolov a počítali údery zvončeka pod Orlojom, obdivovali sme výhľad z Karlovho mosta a žasli nad dominantnosťou budov Pražského hradu. Navštívili sme aj kostol saleziánov v časti Kobylisy.

V nedeľu sme boli na sv. omši vo farskom kostole sv. Cyrila a sv. Metoda v Karlíne v blízkosti domu našich sestier. Očaril nás nádherou fresiek. Počas kázne ma oslovila myšlienka z homílie: „Láska Boha má naše tváre.“ Veru, nájsť ju v každej tvári je často dosť náročné, najmä u niekoho, kto nám nie je na prvý pohľad sympatický. Tak som si povedala, koľko tvári vidím ročne v tých najmenších, v deťoch, ktoré mi Pán zveril v škôlke. Každá je iná, ale tak krásna a priezračná. Je dôležité uvedomiť si, že Božia láska sa práve v nich na mňa pozerá.

 

Po obede sme vyrazili smerom na Vyšehrad, kde sme zotrvali v tichu a v modlitbe s Bohom v nádhernom chráme sv. Petra a Pavla. Prezreli sme si aj okolie chrámu, ktoré bolo zasnežené ako v rozprávke.

 

Deň „D“ v Cirkevnej materskej škole Laura

V pondelok nastal deň „D.“ Ráno nás s úsmevom privítala pani riaditeľka Monika Macková. Predstavila nám personál a potom sme vhupli rovno do výchovno-vzdelávacej činnosti. V škôlke majú dve triedy – triedu „Sluníček,“ ktorú navštevujú deti vo veku päť až sedem rokov a triedu „Srdíček,“ ktorú navštevujú deti od troch do päť rokov. Rozdelili sme sa do dvojíc ako správne „škôlkarky“ a pobudli sme v jednotlivých triedach.  Výchovno-vzdelávacia činnosť v materskej škole v Čechách prebieha rovnakým štýlom ako u nás na Slovensku. Takže všetky činnosti nám boli dôverne známe.

Deti nás veľmi rýchlo prijali medzi seba, napriek tomu, že do škôlky nastúpili po tak dlhých prázdninách. Mala som pocit, akoby sme sa s deťmi už dávno poznali. Keď som sedela medzi hračkami so zvieratkami a ukladala som ich s jedným malým dievčatkom, bolo to pre nás obe úplne prirodzené. Dokonca nás neobmedzovala ani rozdielnosť jazykov a šušlajúce detské slová. Jednoducho sme si porozumeli. Spýtala som sa jedného štvorročného dievčatka: „Rozumieš mi, keď rozprávam po Slovensky?“ „Jasně, ja mluvím aj česky i slovensky,“ sebavedomo odpovedalo.

 

Saleziánky duch vanie v oboch našich materských školách

Veľmi ma potešilo, že v obidvoch našich materských školách fungujeme v podstate podobne. Dôverne známa nám bola forma ranného kruhu, v našej škôlke nazývaného aj ranným slovkom, využívanie bábok, spevavých modlitieb pred jedlom a prítomná radosť detí i učiteliek.  Veľkou pomocou v obidvoch triedach boli asistentky učiteľa, čo sme na záver v rozhovore z ich pani riaditeľkou ocenili. Nám by sa v škôlke tiež takáto pomoc zišla v každej triede. Sme vďačné, však, že máme v tomto školskom roku aspoň jednu asistentku, hoci na celú našu škôlku.

 

To saleziánske je prítomné v oboch školách, hoci momentálne v českej škole neučí ani jedna sestra saleziánka. Sú však vďačné za novicku sestier, ktorá pravidelne raz do týždňa prichádza s pútavými katechézami pre deti. Témou katechézy sa potom žije celý týždeň a môžu sa do nich zapojiť aj rodičia detí pomocou rôznych vizuálnych pomôcok na nástenkách. Tam môžu rodičia spoločne s deťmi buď niečo napísať, nakresliť alebo nalepiť. Záleží aká téma sa momentálne preberá. Počas adventu a vianočného obdobia mali za úlohu napísať k Betlehemu za čo sú vďační.

 

Byť čestnými občanmi a dobrými kresťanmi

Ďakujeme za prichýlenie a pohostinnosť od našich spolusestier v Čechách, za rodinné privítanie v škôlke. Nech Pán vedie celý pedagogický kolektív oboch našich materských škôl, aby sme deti dokázali vychovávať podľa don Boscových odporúčaní: „Byť čestnými občanmi a dobrými kresťanmi.“

 

Za sestry saleziánky z Hrobákovej a zároveň z materskej školy sr. Martina Škvareninová FMA