Vďaka búrke dostali učeníci ukážkovú lekciu o tom, čo znamená veriť v praxi

Liturgické čítania z 12. nedele v cezročnom období B nájdete na tomto odkaze.

 

Po náročnom dni na plávajúcej kazateľnici čaká Ježišových učeníkov silná lekcia. Okrem toho, že sa na Ježišov pokyn vydajú na more v noci – bez reflektorov a čeloviek, ktoré máme dnes – majú plávať ešte aj na opačný breh, sťaby do „zahraničia“.

 

Ako to, že na Genezaretskom jazere mohla vzniknúť tak veľká búrka? Zrejme preto, že je 200 metrov pod hladinou nie až tak ďalekého Stredozemného mora a večer sa nad ním vysoké denné teploty začnú vyrovnávať s tými nočnými prostredníctvom silného vetra. Okrem toho je veľké (cca 21×12 km) a hlboké cez 40 metrov, s masami vôd. Počas búrky so spiacim Ježišom tečie učeníkom už nie do topánok, ale do loďky.

 

Títo ošľahaní chlapci – profesionálni rybári – konštatujú, že tu ide o všetko

Nielen o ich životy, ale aj o ten Ježišov, s celým jeho Kráľovstvom, o ktorom cez deň toľko ľuďom rozprával. Po výslní, ktoré si doteraz užívali, prichádza na scénu smrť, aby im zostala nablízku až do konca. Presne tak, ako to býva v každom ľudskom živote, ktorý sa raz-dva zvrtne, aby nikdy už nebol ako predtým.

 

Obavy učeníkov silno kontrastujú s Učiteľovou nečinnosťou. Ježiš napohľad pripomína Jonáša, ktorý však na rozdiel od neho spal v podpalubí. Z bezmocnosti a vzdoru, s pocitom viny a nikoho nevedel zachrániť.

 

Tento Markov príbeh je plný výčitiek. Najprv učeníci vyčítajú Ježišovi, že necháva všetko ladom. Potom Ježiš vyčíta vetru a moru, že vyčíňajú a napokon i učeníkom, že nemajú vieru. Akiste mu išlo o to, že učeníci zapochybovali o jeho kázaní o príchode Božieho kráľovstva a naľakali sa, že bude po všetkom. Že neberú jeho osobu ani jeho učenie smrteľne vážne. Vďaka búrke dostali učeníci ukážkovú lekciu o tom, čo znamená veriť v praxi.

 

Don Bosco ju pre svojich chlapcov tvorivo prispôsobuje výrokom: „Vtáčik veselo spieva aj na vetrom kmásanom konári, lebo vie, že má krídla.“

 

Zamyslenie si môžete vypočuť aj ako podcast Audiodivina- Slovo, ktoré neomrzí počúvať.

 

sestra Dáša