Božia milosť je dravá, silná, vytrvalá. Nebojí sa prekážok

Liturgické čítania z 11. nedele v cezročnom období B nájdete na tomto odkaze.

 

Už v prvom úryvku dnešnej nedele sa objavuje hlavný motív všetkých čítaní. Podľa Božieho slova Pán dá zmocnieť do nebývalej krásy a užitočnosti práve to, čo je drobné a krehké ako slabá vetvička. Pomedzi riadky proroka Ezechiela môžeme čítať, že v Božích očiach čo je vysoké, bude nepatrným a malé sa stane nádherným.

 

Toto je hlavné posolstvo aj evanjelia: Božie kráľovstvo rastie ani nevieme ako! A to napriek všetkým kuvičím správam, ktoré v nás chcú uhasiť nádej. Rastie a neprestane rásť. Lebo zdrojom, pôvodcom tohto tajomného a zároveň veľkolepého rastu nie je človek – podobne, ako je to aj pri rastlinách – ale Boh sám.

 

Horčičné semienko, o ktorom Ježiš hovorí, je asi desaťkrát menšie ako zrnko maku. A rastlina, ktorá z neho vyrastie je niečo ako naša baza. Vyklíči hocikde a potom rastie odvážne ako burina. Až kým v nej nezačnú hniezdiť vtáky alebo sa ukrývať pred horúčavou.

 

Aj Božia milosť, ako sprievodný jav Božieho kráľovstva nie je krehká ani háklivá. Naopak, je dravá, silná, vytrvalá. Nebojí sa prekážok. Aká to úľava pre nás! Bez ohľadu na hriech, v ktorom sa plácame a ktorý nám tečie do topánok, Boží rast to „dá“ aj uprostred ekologicko-etických katastrof. Nenápadne nás aj chráni. Lebo opraty dejín drží pevne vo svojich rukách Boh. Rozvoj jeho kráľovstva nezávisí na ľudských silách, ani na inštitúciách alebo jednotlivých aktivistoch. Nie je ani výsledkom plánovania a horúčkovitej činnosti, ale pozorného načúvania Božieho slova a ochoty nechať ho v sebe rásť.

Preto nestrácame nádej. Máme sa kde ukryť aj vtedy, keď začne byť horúco.

 

Zamyslenie si môžete vypočuť aj ako podcast Audiodivina- Slovo, ktoré neomrzí počúvať.

 

Sr. Dáša