S Máriou Dominikou Mazzarellovou na čaji v materskej škole

Už niekoľko rokov je zvykom v Cirkevnej materskej škole organizovať akciu určenú špeciálne pre mamičky s názvom „Čaj o piatej.“ Stretnutie mamičiek malých škôlkarov a celej komunity sestier saleziánok máva rôzne modality.

 

Sestry sa snažia cez toto zaujímavé a podnetné podujatie priblížiť prítomným ženám osobu sv. Márie Dominiky Mazzarellovej, ktorej meno nesie materská škola. Minulý rok boli mamky pozvané sledovať film Main, dom šťastia. V tomto roku sestry stavili kartu na rozvíjanie kreativity cez vyrábanie ozdôb do vlasov.

 

Len tak byť spolu

Sestry v škôlkarskej komunite sa zhodli na tom, že v  prvom rade chceli mamičkám dať priestor byť „len tak“ spolu, vzájomne sa spoznať a povzbudiť sa. Tiež chceli vytiahnuť mamky z bežných rodinných rutín a dať im zažiť príjemnú saleziánsku atmosféru. Pozvanie medzi mamičky prijala aj jedna z civilných pani učiteliek a tiež pani upratovačky a kuchárky zo škôlky.

 

Program začal krátkou prezentáciou zo života svätej Márie Mazzarellovej, ktorú pre prítomné mamky pripravila riaditeľka školy sestra Karolína Szelesová. Obrazový materiál obohatila aj o autentické fotografie jednotlivých zákutí mestečka Mornese.  Potom odovzdala slovo mamičke Lucii Mrázkovej. Sestry ju pozvali viesť kreatívnu časť programu.

 

Nechajme hovoriť samotnú Lucku: „Teší ma, že som mohla byť súčasťou tohto večera. Je to krásna myšlienka stretnutia žien zo škôlky, kde sa môžeme spoločne porozprávať, spoznať sa navzájom a zároveň si oddýchnuť. Tento rok ma sestry pozvali nielen ako maminu, ale aj ako ,workshopistkuʼ. Spolu s inými mamičkami sme vyrábali doplnky z umelých kvetov. Myslím si, že po čase s deťmi, v práci, v kolobehu domácnosti je to výborná psycho hygiena, takto ručne niečo tvoriť. Som vďačná aj za to, že som spoznala nové maminy a naša škôlka bude pre mňa zase o niečo rodinnejšia.“

 

Tvorivé ozdôbky do vlasov a bižutéria pre radosť

Počiatočná obava z toho, či správne naaranžujú jednotlivé kvietky, veľmi rýchlo opadla. Pomedzi pracovné nasadenie si spoločne vypili voňavý čaj a občerstvili sa sladkými koláčmi, sušienkami, či ovocím.

 

„Páčilo sa mi, že sme sa mohli spoločne stretnúť,“ úprimne sa podelila jedna z mamičiek. „Dozvedela som sa niečo zo života Márie Dominiky Mazzarellovej, z jej duchovného odkazu, myšlienok. Veľmi ma potešilo, že sme vyrábali niečo krásne, čo patrí ku nám, ženám – ozdoby do vlasov a bižutériu z kvetov. Mohli sme popritom rozvíjať svoju tvorivosť.“

 

Čaj o piatej mi priniesol spestrenie bežného dňa. Zaujímavé bolo rozprávanie o živote Márie Mazzarellovej,“ pridala sa iná z mamičiek. „Mala som príležitosť na chvíľku vnímať toto prostredie ako moje deti. Venovali sa nám usmiate pani učiteľky, ktoré vytvorili príjemnú atmosféru svojou radosťou a chutným občerstvením. Mimo toho som sa naučila jednoduchú a efektívnu metódu ako vyrobiť niečo milé sebe alebo niekomu pre radosť. To všetko v uvoľnenej nálade medzi ostatnými mamičkami, ktoré mohli vypnúť a nebyť len mamy, ale aj ženy, ktoré chcú prinášať svetu niečo krásne. Presne takéto stretnutia robia našu škôlku výnimočnou a pomáhajú nám vzájomne sa spoznať. Už sa teším na budúce stretnutie.“

 

Ďakujeme každej žene, ktorá prijala pozvanie na tento „workshop“ i za Lucku, ktorá s láskou usmerňovala tvorbu každej z nás.

 

Sr. Martina Škvareninová

foto: archív CMŠ Márie Mazzarellovej