Saleziánky obsadili Smižany

Asi 20 sestier saleziánok sa stretlo v centre Božieho milosrdenstva na Spiši. V Smižanoch mali stretnutie permanentnej formácie II, sestier od 16 do 30 rokov od prvých sľubov.

 

Témy cez víkend 12.-14.4.2024 sexuálne zneužívanie mladistvých  a duchovné zneužitie moci rezenovali ako hlavné body programu. Odborne sa to snažili sestrám sprostredkovať Jano Mihálik, pracujúci na provincii u saleziánov a sestra kapucínka Angnieszka Ewa Jarkowská, ktorá sa tejto téme venuje už niekoľko rokov. V posledný deň sestry viedli synodálny dialóg v skupinách na 3 témy, ktoré vyšli zo synody v Ríme. Išlo o misiu v digitálnom prostredí, o cestu k načúvajúcej a sprevádzajúcej Cirkvi a miesto ženy v živote a v Cirkvi.

 

Okrem ťaživých tém krásu stretnutia dotváralo životaschopné spoločenstvo sestier. Nechýbali vzájomné vzťahy, otvorenosť v skupinkách pri zdieľaní, či prenádherné počasie s výhľadom na Tatry.

 

A čo povedali samotné sestry?

„Som vďačná za užitočne strávený víkend, otvorenosť sestier. Napriek tomu, že téma bola ťažká, zažila som veľa radostných chvíľ,“ sr.Hela Šlenkerová

„Som neskutočne obohatená. Celé toto stretnutie je pre mňa veľkým darom, téma i spoločenstvo, hostia i otvorenosť a zdieľanie v skupinách…povedala by som taká rumová gulička,“ sr. Janula Haluščáková.

„Veľmi oceňujem, že sme tento rok na stretnutiach permanentnej formácie boli porozdeľované podľa určitých vekových etáp. Cítim sa byť naplno súčasťou tohto stredného veku. Veku, v ktorom si môžem dovoliť byť unavená, sklamaná, znechutená aj zranená. Je to proste môj čas, v ktorom si chcem pýtať odpovede na mnohé otázky. Tiež viesť dialóg, riešiť si zranenia, dotknúť sa zmyslu života, významu zasvätenia.  Poupratovať si veci v sebe. Dať Bohu priestor na očisťovanie, ktoré je vždy nové, originálne a geniálne naprogramované, aby som tak raz mohla dvíhať hlas s novou silou. Silou, ktorá bude budovať a nie devastovať. Preto aj téma tohto víkendu mi úplne vpadla vhod, aby som raz silu, ktorou budem disponovať nezneužívala na manipuláciu, citové vydieranie, kontrolu, vyvolávanie pocitov viny a inej neplechy, ktorá je dôkazom neuzdravenej minulosti,“ Sr. Barbara Šranková

„V súčasnosti je potrebné rozprávať aj o tejto téme v duchu slobody a otvorenosti. Naše spoločenstvo bolo pre mňa silnou skúsenosťou. To, ako som vnímala ochotu zdieľať sa a otvorene hovoriť ma veľmi povzbudilo. Cítim vďaku, že sa o tejto téme rozpráva na našom internom fóre,“ sr. Lenka Pukajová.

 

Autor: sr. Viera Antalíková

Foto: sr. Elen Caunerová a sr. Viera Antalíková