To, k čomu nás Pán provokuje je vášnivo tvorivé zasadenie sa za jeho Kráľovstvo

Liturgické čítania na 33. nedeľu v období cez rok cyklus A nájdete na tomto odkaze.

 

Aj v dnešnú nedeľu máme pred sebou provokatívne podobenstvo. O práci s peniazmi, ktoré Písmo kladie do protipólu s Bohom. Pripodobniť Božiu mentalitu k finančnej sfére bolo v tých časoch priam šokujúce. To si mohol dovoliť iba Ježiš. Aj preto, že brať úroky sa v Písme zakazovalo. Ale najväčšou provokáciou v podobenstve je príkre odmietnutie opatrného služobníka ako zlého a lenivého.

 

Aby sme si vedeli predstaviť odcestovaným pánom zverené talenty, tak v prepočte vtedajšieho bežného platu by päť talentov znamenalo 80 rokov práce. Čiže tento pán je pri rozdávaní príspevkov jednoznačne veľkodušný a nešlo mu o zopár eur. A pritom to bolo v porovnaní s tým, ako sluhov na konci odmenil, podľa neho „málo“!

 

Nepredstaviteľné dary v nás samých

Z Ježišových slov je zrejmé, že dary, ktoré dostal každý z nás presahujú všetky naše predstavy a skrývajú v sebe nepredvídateľné šance! A že nám dáva dosť času na podnikanie. Ide len o to, aby sme v žiadnom prípade nečakali na jeho príchod naprázdno.

 

No v podobenstve je ešte jedna nenápadná, ale veľavýznamná provokácia: druhý sluha, ktorý zúročil dva talenty, dostal takú istú odmenu ako ten prvý. Mohol rovnako vstúpiť nielen do „vyššej sféry podnikania“, ale rovno do radosti svojho pána. A tá isto nebola pod úroveň, keď bol tak nesmierne bohatý. Vysvetlenie môže byť len jedno. Nášmu Pánovi nezáleží na veľkosti výkonu, ale na nasadení za vec.

 

Talenty v obehu nie v pančuche

Predstavme si niekoho, kto vie s peniazmi vyhrávať a získavať stále viac. Zaručene ho to postupne chytí. Tak nejako by to malo vyzerať aj s naším nadšením za Božie kráľovstvo. A teda žiadne talenty v pančuche, ale v obehu: kreatívne, riskujúc a so zápalom za vec.

 

Ani dnes nášmu Pánovi nestačí vernosť tradíciám. Alebo že „dnes je kríza, tak sa nedá nič robiť…“ V tomto podobenstve ide Ježiš tak ďaleko, že za púhu náboženskú vernosť len schytáme. Lenže podľa evanjelia v protiklade k vernosti tradíciám nestojí lacná kritika typu: čo by sa malo a ako by sa malo… Kritizovať dokáže každý. Už od detstva, keď napríklad batoľa odmietne otvoriť ústa na polievku mamy.

 

To, k čomu nás Pán provokuje je vášnivo tvorivé zasadenie sa za jeho Kráľovstvo. A ak si dostal v rodine, cirkvi či v národe úlohu, v ktorej nič nerobíš, nezaberaj miesto inému. Budovanie otvorených a vychádzajúcich spoločenstiev nám zároveň zaistí takú bdelosť, že čoskoro vstúpime rovno na Boží galaprogram. A s novými miliónmi na účte.

 

Zamyslenie si môžete vypočuť aj ako podcast Audiodivina- Slovo, ktoré neomrzí počúvať.

 

sr. Dáša