Boh chce urobiť radosť jednými i druhým

Liturgické čítania na 25. nedeľu v období cez rok cyklus A nájdete na tomto odkaze.

 

Pri tomto Ježišovom rozprávaní nám môže naskočiť asociácia, že kedysi zamlada stál na námestí v Seforise neďaleko Nazareta ako stavebný robotník aj on a čakal, kto ho najme. Niekedy to bolo hneď ráno, inokedy možno až do večera nič. Prečo? Aj preto, lebo najlepšie vieme prerozprávať to, čo sme sami zažili.

 

Ženské srdcia možno napadne, že Božia spravodlivosť, o ktorej v tomto podobenstve Ježiš hovorí predsa vie, čo je ľahšie. Hoc aj namáhavo, ale predsa len zmysluplne pracovať vo vinici, alebo otrávení postávať celý deň na horúcom slnku s nervami, že aspoň doma som mohol niečo urobiť… A tak vlastne Boh, ktorý nekonečne prevyšuje každú ľudskú veľkodušnosť, môže dať rovnakú odmenu všetkým. Lebo aj keď sa tí druhí, najatí na konci dňa, namáhali menej, netrpeli menej. A potom, tí čo pracovali od rána boli v pohode, lebo odmenu už mali zajednanú. No možno neboli dosť usilovní, keď bolo treba dodatočne najímať nových robotníkov…

 

Alebo naopak. Došli ste k niečomu bez priveľkej námahy? Ako je úžasné niečo nadobudnúť poctivou makačkou, rovnako vzrušujúce môže byť prísť k dačomu ako slepé kura k zrnu. A zdá sa, že Boh chce urobiť radosť jednými i druhým.

 

Skúsme však urobiť ešte jeden krok

Nepripomína tento príklad podobenstvo o márnotratnom synovi u Lukáša? V oboch tí ľudsky spravodliví protestujú. Ale ani u Matúša nie je toto podobenstvo sólovka. Veď opakuje, že niektorí prví budú poslední, alebo že dobrý pastier zanechá 99 spravodlivých oviec a ide hľadať jednu stratenú. Aj bezprostredne pred našim podobenstvom sa učeníci dohadujú, čo dostanú za nasledovanie Ježiša. Kým nepochopia, že zbytočne maria čas premýšľaním na túto tému, „Lebo moje myšlienky, nie sú vaše myšlienky“ hovorí Pán… (Iz 55,8) Priznajme si, ako nás baví miešať sa do Božích súdov alebo ako ľahko je reptať. Či zacítiť aspoň občas kúsoček škodoradosti, že sme na tom lepšie ako tí druhí.

 

Napokon Ježišovi, ani nebeskému Otcovi určite nejde o to, aby poštval spravodlivejších proti menej spravodlivým. Ale určite o to, aby sa tí silnejší, zdatnejší, učenejší… po každé solidarizovali so slabšími. O tom je Božie kráľovstvo, o tom je evanjelium.

 

Zamyslenie si môžete vypočuť aj ako podcast Audiodivina- Slovo, ktoré neomrzí počúvať.

 

sr. Dáša