Len v tichosti každý deň poctivo odpúšťať tým, s ktorými žijeme a budeme robiť skutočné a účinné skutky pre spásu sveta

Liturgické čítania na 24. nedeľu v období cez rok cyklus A nájdete na tomto odkaze.

 

Dnešná nedeľa je tak trochu prepojená so sviatkom povýšenia kríža. A ten je o hriechu, ktorý sa v srdci človeka, ako v ideálnom kultivačnom prostredí, nielen klonuje, ale plodí i nové odrody. A navonok sa šíri reťazovou reakciou. Predstavme si napríklad, čo všetko môže spôsobiť nespravodlivé obvinenie vedúceho firmy v živote podriadených a oni ho môžu chtiac-nechtiac podávať ďalej. Ako sa snehová guľa kotúľa do údolia, tak sa zlo nabaľuje a ničí všetko, čo mu prichádza do cesty. Keby Boh nemiloval svet, tak sa v ňom dávno utopí. Biblickým obrazom o ničivosti hriechu a jeho dôsledkoch je ten prvý. Hriech, Adama a Evy. Ešte stále v nás účinkuje a záleží na nás, či ho podporíme, alebo mu povieme nie.

 

Niet sa čo čudovať ak v dnešnom evanjeliu Ježiš odpovedá na Petrovu otázku, že treba odpúšťať doslova 7 krát 77, čo prakticky znamená stále. Ježiš prišiel zastaviť lavínu hriechu v ľudstve i v jednotlivcovi. Odpúšťajúcou láskou na kríži, lebo iná možnosť na jeho skutočné zastavenie neexistuje.

 

Robme ako Ježiš

Ak chceme byť Boží, a milovať svet ako Ježiš, robme tak ako on. Zastavujme zlo odpúšťaním a žime v stave odpúšťania. Je to pre nás asi to najťažšie. Kým však neprežijeme hlbšie odpúšťanie sebe samým, budeme s ním vyjednávať. Odvahu: na zápas s hriechom sme všetci vyzbrojení milosťou posväcujúcou. To znamená, že Boh chce aj v nás a skrze nás odpúšťať, ak  mu to dovolíme. Pretože nás miluje všetkých, chce zachrániť jednak nás samých pred hadím jedom neodpustenia, a iných pohľadom na to, ako sme ten hadí jed v sebe ukrižovali.

 

Nemusíme konať navonok veľké veci, len v tichosti každý deň poctivo odpúšťať tým, s ktorými žijeme a budeme robiť skutočné a účinné skutky pre spásu sveta: zastavovať hadí jed hriechu. Akú radosť z nás bude mať Otec! Konečne budeme na jeho obraz a podobu a celkom konkrétne s ním spolupracovať na spáse sveta.

 

Zamyslenie si môžete vypočuť aj ako podcast Audiodivina- Slovo, ktoré neomrzí počúvať.

 

sr. Dáša