V očiach sveta budeme bláznami, ktorí dávajú všetko za niečo, čo svet nevidí a čomu nerozumie

Liturgické čítania na 17. nedeľu v cezročnom období rok A nájdete na tomto odkaze.

 

Odborníkom na nebeské kráľovstvo a jeho členskú základňu je evanjelista Matúš. V podobenstvách o poklade i perle vyjadruje Ježišov podstatný pohľad na učeníkov: v očiach sveta budú bláznami, ktorí dávajú všetko za niečo, čo svet nevidí a čomu nerozumie. Nebudú pritom svätuškármi, ale takými, čo na základe spoznania skrytých vecí s obchodníckou chladnokrvnosťou okamžite vedia jednať. V prípade pokladu na poli dokonca s určitou dávkou nečestnosti. Veď či by nebolo bývalo dokonalejšie a zodpovednejšie oznámiť majiteľovi, že na jeho poli sa našiel poklad?

 

K  blaženosti v nebeskom kráľovstve vedú aj extrémne cesty: zdanlivá náhoda alebo precízna pripravenosť. Oboch šťastlivcov z evanjelia spája schopnosť vidieť, zbadať. Ten „náhodilec“, čo objavil poklad, sa možno len tak závistlivo potĺkal po cudzom poli. Zas odborník, ktorý sa vyznal v obyčajných i vzácnych perlách, už dávno žil pre to, čo má hodnotu. Od obyčajných právd dospel k Pravde najvyššej. Od obyčajných lások k Láske absolútnej. Takí bývame aj my, čo sme nastúpili na cestu s Pánom. Jedni od detstva obdarovaní zodpovednosťou a duchom správneho rozlišovania. Druhí akýsi domotaní, ktorým sa často lepí smola na päty, ale ktorým Pán nesmierne fandí, a preto obdarovaní pokladom.

 

Príklad pokladu a perly

Akokoľvek poeticky, ba rozprávkovo pôsobia oba príklady, ich pointa je ešte silnejšia. Predstavte si, že kým ich Ježiš rozpráva, sedíte na tráve pri ňom a zrazu vám svitne. Vo svojom vnútri objavíte, že tá prevzácna perla, to je vlastne On! Ten poklad, to je On! Tým, ktorým nesvitlo, sa spokojne vrátili domov. Tým, ktorým svitlo – ktorí existenčne započuli Ježiša, začali intenzívne uvažovať a energicky konať.  Znova ukryli do hĺbky srdca najväčšiu šancu svojho života. Pozbierali všetko, čo mali nedbajúc, že strácajú všetky dovtedajšie istoty, aby to ponúkli za nájdený Poklad – Perlu – Ježiša a išli za ním.

 

Potešme sa týmito príkladmi. Pán nám dal nájsť seba samého. Svet tento poklad nevidí, ani nerozumie nášmu rozhodnému jednaniu a už vôbec nie tomu, do čoho sme investovali všetky svoje bývalé istoty a bez hypotéky. Ostatní ešte nenašli. Ale pri pohľade na nás šťastných, skôr či neskôr začnú hľadať aj oni.

 

Zamyslenie si môžete vypočuť aj ako podcast Audiodivina.

 

sr. Dáša