Do kín prichádza film SLOBODNÍ: silný príbeh priateľstva „dvoch generálov“, ktorí bojovali srdcom

Film SLOBODNÍ rozpráva príbeh kresťanského disentu na pozadí dejín 20. storočia na Slovensku. Zároveň je príbehom hľadania osobnej vnútornej slobody, ktorú je možné si zachovať v  každom režime a za každých okolností.

 

Tvorcovia filmu ponúkajú náhľad do života dvoch priateľov: rádiológa a matematika Silvestra Krčméryho, a Vladimíra Jukla, ktorých nazývali „generálmi tajnej cirkvi”, a ktorí zohrali významnú úlohu v boji proti totalite v Československu. Kritickí boli už voči Slovenskému štátu a zapojili  sa  do  Slovenského  národného  povstania.

 

Po  príchode  komunizmu  boli  prenasledovaní  a  strávili dlhé roky vo väzení. Napriek tomu po prepustení pokračovali vo svojej činnosti. Zakladali „krúžky“, malé  ostrovy  slobody,  kde  mohli ľudia  slobodne  myslieť a  veriť.  Šírili režimom zakázanú  literatúru,  vydávali samizdaty,  iniciovali  viaceré  podpisové  akcie,  púte  a  zhromaždenia.  Jedným  z  vrcholov  ich  úsilia  bola Sviečková manifestácia, ktorej sa zúčastnili tisíce ľudí a nenásilne prejavili protest proti komunistickému režimu. O tejto udalosti vtedy hovoril celý svet. Neskôr sa ich hnutie aktívne zapojilo do Nežnej revolúcie..

 

Slávnou sa stala obhajoba Silvestra Krčméryho, ktorú po dvojročnom brutálnom vyšetrovaní predniesol dňa 24. júna 1954 na súde v Trenčíne. Krčméry mal v čas prejavu 29 rokov. Odsúdený bol na 14 rokov:

 

Vy máte v rukách moc, ale my máme pravdu. Tú moc vám nezávidíme a netúžime po nej, nám stačí tá pravda. Lebo je väčšia a silnejšia ako moc. Kto však má v rukách moc, ten si myslí, že môže pravdu potlačiť. Zabiť. Alebo i ukrižovať. Ale pravda dosiaľ ešte vždy vstala i vstane z mŕtvych.“

 

Premiéra filmu sa uskutoční 15.9.2022. Festivalová premiéra bude na festivale Cinematik v Piešťanoch.

 

Režisér Slavomír Zrebný o filme povedal

 Narazil som na príbeh Silva Krčméryho a Vlada Jukla. Bol som prekvapený, že sa o nich v širšej verejnosti takmer nič nevie a pritom to boli osobnosti svetového formátu. Takí nenápadní hrdinovia. Dlh é roky si odsedeli vo väzení, no napriek tomu pokračovali a zohrali dôležitú úlohu nielen v období komunizmu. V každej totalite reagovali iným spôsobom, ale duch a hodnoty boli tie isté. Pochopil som, že cez nich sa dá čítať doba a v nej aj to dobré, čo tu na Slovensku máme. Preto som sa rozhodol natočiť o nich film. Aby sa nezabudlo. Zaujímavé je premýšľať, čo by robili dnes. A ešte zaujímavejšie, čo budeme robiť my.

Dôležité linky

Trailer a viac info nájdete na: www.filmslobodni.sk

 

Film

žáner: dokument, dĺžka: 80 minút, krajina pôvodu: Slovensko, verzia:2D.

 

Tvorcovia

Scenár a réžia: Slavomír Zrebný

Účinkujú: Silvester Krčméry, Vladimír Jukl, Vladimír Krčméry, František Mikloško, Juliana Gubišová, František Neupauer, Miroslav Klobučník, Jozef Brodňanský.

Komentár: Anna Čonková

Produkcia: Kristína Majorošová

Kamera: Timotej Križka

Zvuk: Igor Baar

Hudba: Igor Baar

Strih: Slavomír Zrebný, Branislav Gotthardt

Producent: Branislav Gotthardt

 

O autorovi

Slavomír Zrebný (1985) pochádza z Hlbokého nad Váhom. Vyštudoval Filmovú a televíznu réžiu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Je absolventom Kolégia Antona Neuwirtha. Niekoľko rokov pôsobil v Ústave pamäti národa, kde nakrúcal svedectvá politických väzňov, tvoril dokumentárne filmy a bol riaditeľom Festivalu slobody. Momentálne ako režisér pracuje na viacerých televíznych reláciách RTVS. Venuje sa tvorbe dokumentárnych a hraných filmov. Je ženatý, má dve deti a je členom Komunity Sant´Egidio.

 

Produkcia:

gotthardt film, s.r.o., Ústav pamäti národa, Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS)

PR servis zabezpečuje Peter Novák, 0905 010 098, filmslobodni@gmail.com

 

Peter Novák