Obetavá pozornosť a noblesná jemnosť vrúcnej lásky

Liturgické čítania na 19. nedeľu v Cezročnom období nájdete na tomto odkaze.

 

Leitmotívom nedeľného evanjelia je bedlivosť. Pojem, ktorý dnes vôbec neletí. Ak ho však rozlúskneme, objavíme v ňom obetavú pozornosť a noblesnú jemnosť vrúcnej lásky. Podobnú tej, ktorú spomína milá vo Veľpiesni: „Zaspala som, ale moje srdce bdelo.“ Aj v spánku započula ako milý prichádza a klope… Alebo v negatíve: ak láska nie je vnímavá, pohotovo disponibilná, bude len pozlátkom. Bedlivosť je jej podstatný detail. Malá a predsa veľká bedlivosť ako špička lásky. Okrem všímavosti si vyžaduje chápavosť a výdrž. Je ako prijatie i objatie zároveň. Učí nás, že kto miluje, vie ako sa čaká.

Horlivý taliansky biskup, Tonino Bello, okrem iného i básnik, ktorému beží proces blahorečenia, zvykol venovať svojim novokňazom štólu a zásteru. Aby im pripomenul Ježišovu pokoru pri poslednej večeri? A nie je aj alba niečo medzi zásterou a pracovným plášťom? Evanjelista Lukáš, ktorý miluje hostiny, rozpráva ako pri Poslednej večeri Ježiš túžil po intimite s učeníkmi. Ján dodáva, že sa pri nej opásal zásterou, aby im umyl nohy. A opäť Lukáš sľubuje Ježišovu obsluhu pri stole každému učeníkovi, ktorého, keď jedného dňa príde a zaklope, nájde bdieť.

 

Keď nás začnú obsluhovať cítime sa slávnostne

Nám, čo sme možno navyknutí od rána do večera byť k dispozícii iným sa stáva, že keď si niekde sadneme a začnú nás elegantne obsluhovať, cítime sa aj v tej najobyčajnejšej reštaurácii slávnostne. Nezriedka sme v rozpakoch a chceli  by sme priskočiť aspoň niečím na pomoc. V kútiku srdca nás premôže dojatie, aj keď to všetko vlastne je za naše chudobné peniaze…

 

A čo keď nás raz budú obsluhovať z lásky? S láskou? A keď nás bude obsluhovať ten, ktorého miluje naša duša? Sám Najvyšší!?
Možno nám i zabehne…Odvahu, čaká na nás Boh v zástere. Zatiaľ si skúsme naše posvätné pracovné šaty obliekať trochu slávnostnejšie. Máme sa predsa na čo tešiť.

 

 

Zamyslenie si môžete vypočuť aj ako podcast Audiodivina.

 

sestra Dáša